Jak zrobić piniatę domowym sposobem?

Piniata jest ludowym zwyczajem, który swoje początki ma w kulturze latynoskiej. Początkowo związana głównie ze Świętami Bożego Narodzenia z czasem zyskała również popularność, jako element urodzinowej zabawy. Zwyczaj ten zawitał również do Polski i coraz więcej osób chce, aby na przyjęciu urodzinowym pojawił się ten gadżet. Solenizant lub solenizantka razem z gośćmi przy pomocy pałki rozbija kukłę, zwierzę lub cyfrę, z której wysypują się cukierki i inne drobiazgi.

Aktualnie coraz więcej sklepów specjalizuje się w sprzedaży tego rodzaju towaru. Jednak w łatwy sposób możesz przygotować ją samemu. Wystarczy trochę papieru, balon, woda i mąka. Zatem jak zrobić piniatę domowym sposobem?

Jak zrobić piniatę - potrzebne akcesoria

Do wykonania domowej piniaty potrzebujesz kilku rzeczy. Kup duże balony, zgromadź gazety lub papier, garnek, wodę, mąkę i sznurek. Pamiętaj również o słodyczach i farbach. 

Następnie nadmuchaj balon do dużych rozmiarów i zwiąż go, aby nie uciekało z niego powietrze. Dalej zacznij robić klej, który posłuży do przyklejenia ścinek gazet lub papieru. Sposób przygotowania spoiwa jest bardzo łatwy. Wystarczy wymieszać wodę z mąką w proporcji jeden do jednego. Tak wstępnie przygotowaną masę, należy gotować i mieszać aż do uzyskania kleju. Podczas podgrzewania zwróć uwagę, czy powstały klej ma odpowiednio gęstą konsystencję.

W trakcie gdy Ty przygotowujesz klej, jeśli masz pomocnika, możesz polecić mu przygotowanie składników do zrobienia skorupy piniaty. Rekomendowanym sposobem jest cięcie papieru na paski. Wtedy dużo szybciej stworzysz odpowiednią bryłę. Gdy klej uzyska swoją określoną strukturę, rozpocznij naklejanie pasków na uprzednio przygotowany balon. Po każdej warstwie zalecamy nieco odczekać, aby klej wraz z papierem przysechł. Dla wzmocnienia efektu warto nałożyć około pięciu warstw. 

Powstałą formę pozostaw do wyschnięcia. Po dwudziestu czterech godzinach sprawdź, czy klej stworzył twardą i solidną warstwę. Jeśli tak przebij balon znajdujący się w środku. Skorzystaj z farb i pomaluj ostrożnie formę piniaty na dowolnie wybrane kolory. Możesz też dodać bibułę lub brokat. Tutaj wszystko zależy od kreatywności. Później wsyp do środka cukierki i zrób dwa otwory na sznurek. Tak, aby móc zawiesić piniatę.

Jak zrobić piniatę w różnych kształtach?

Dekoracja pełna cukierków może mieć inne kształty. Jak zrobić piniatę w formie cyferek? Tutaj polecanym rozwiązaniem są kartony. Z nich należy wyciąć szablon cyfry. Dwukrotnie, aby była na dwie strony piniaty. Dalej na pozostałej części kartonu (jeśli wystarczy materiału) wytnij boki ozdoby. Następnie wszystko połącz ze sobą przy pomocy kleju. Później wystarczy wszystko ozdobić bibułą. Teraz już wiesz jak zrobić piniatę. My polecamy zdecydowanie pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest mniej czasochłonne i łatwiejsze w wykonaniu. Jeśli brakuje Ci czasu, zawsze możesz zakupić gotowy produkt. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl